Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów

Nawożenie dolistne azotem

0
Nawożenie dolistne azotem

Azot, obok fosforu i potasu to pierwiastek niezbędny dla roślin. Prawidłowe nawożenie azotem jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy zależy nam na zwiększeniu masy plonu. Nawozy z azotem możemy stosować na dwa sposoby — doglebowo i dolistnie. Z uwagi na to, że od sierpnia 2021 nie można stosować najpopularniejszego nawozu z azotem, czyli granulatu mocznika doglebowo, w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak nawozić dolistnie azotem i które preparaty można stosować?

Nawożenie dolistne azotem

Nawożenie dolistne azotem

Azot to w podstawa w nawożeniu. Jeszcze do niedawna ciężko było znaleźć gospodarstwo rolne bez zapasów mocznika, który jest nawozem uniwersalnymi i skutecznym w zwiększaniu plonów. Z uwagi na zmiany w przepisach rolnicy musieli przerzucić się na inne formy azotu, ponieważ jest to pierwiastek, z którego po pierwsze nie możemy zrezygnować, gdyż jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin, po drugie zaś w dużym stopniu podnosi plenność i jakość uprawy.

Nawożenie doglebowe azotem

Nawozy z azotem zazwyczaj są stosowane w formie doglebowej, gdyż jest to najbardziej efektywna forma nawożenia, ze względu na to, że rośliny większość substancji mineralnych pobierają za pomocą korzeni, czyli z gleby. Minusem nawożenia doglebowego jest fakt, że aby korzeń mógł pobrać dostarczone mu substancje, gleba musi posiadać odpowiedni stopień wilgotności. Pewien wyjątek stanowi mocznik, który najlepiej sprawdza się na glebach lekkich i średnich, także tych z niedoborem opadów. Mimo to nawożenie azotem także w formie mocznika najlepiej wykonać przed spodziewanymi opadami. W ubiegłym roku pojawił się także problem, z formą azotu, którą można stosować doglebowo. Zmiany w przepisach, związane z tzw. Zielonym Ładem zakazują stosowania mocznika w postaci stałej (granulat), z wyjątkiem tego, który zawiera inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną. Regulacje te jednak nie obejmują mocznika w postaci płynnej, a także jako składnika płynnych mieszanek tj. nawóz dolistny EKOLIST Zboża.

Nawożenie dolistne azotem

Nawożenie dolistne nie powinno stanowić podstawowej metody nawożenia. Sprawdza się jednak doskonale, jako uzupełnienie dokarmiania “przez korzeń”, a także gdy z uwagi na małą wilgotność nawóz doglebowy może nie zadziałać. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w trakcie suszy, gdy roślina jest dodatkowa osłabiona i znajduje się w warunkach stresowych. Podobnie dzieje się, gdy sytuacja jest odwrotna i mamy do czynienia z nadmiarem opadów, które wymywają nawóz w głębsze partie gleby. W takim wypadku należy szybko dokarmić roślinę i najlepiej zrobić to dolistnie. Warto wiedzieć, że to właśnie azot najszybciej przenika do rośliny przez liście. Już po 5 godzinach od aplikacji do rośliny przenika 80% zastosowanego roztworu. Co więcej, przypuszcza się, że stosowany dolistnie azot jest w 100% wykorzystywany przez rośliny. Dla porównania azot w nawozie doglebowym jest wykorzystywany w 60%.

Stosowanie azotu dolistnie — korzyści dla plonów.

Azot to pierwiastek, który jest niezbędny do wzrostu i prawidłowego rozwoju rośliny. Jego stosowanie jest wręcz niezbędne, jeśli zależy nam na wysokich i zarazem jakościowych plonach. Główne zalety stosowania azotu dolistnie to:

  • wzrost masy rośliny — nadziemnej i podziemnej
  • dłuższy okres wegetacji
  • większa zawartość białka w roślinie
  • lepsza jakość biologiczna plonu
  • niemal natychmiastowe działanie (już po 5 godzinach)
  • 100% wchłanialność
  • obniżenie kosztów nawożenia

Kiedy nawozić azotem dolistnie?

Nawożenie azotem jest regulowane przepisami. Stąd rolnicy muszą pilnować zarówno liczby dawek, jak i terminów ich zastosowania. Nawozy azotowe, a także gnojówkę lub gnojowicę można stosować do 1 marca do 31 października. Obornik można stosować do 30 listopada. Należy jednak podkreślić, że każde województwo ma określone terminy stosowania azotu. Nawożenie dolistne azotem — ile dawek? W nawożeniu azotem stosuje się od dwóch do trzech dawek. Za podstawę w nawożeniu uznaje się nawożenie doglebowe, jednak w przypadku azotu warto zastąpić jedną z dawek jego formą dolistną, gdyż jest to pierwiastek, który bardzo szybko jest wchłaniany przez liście roślin i wykorzystywany przez nie w 100 %. Ważne, aby stosować azot w umiarkowanych i zbilansowanych dawkach, gdyż jego nadmiar może przynieść duże straty w plenności roślin. Który nawóz dolistny zawiera najwięcej azotu? Mocznik to nawóz, który zawiera najwięcej azotu (około 50%). Wśród nawozów dolistnych, które zawierają dużą dawkę azotu warto wymienić:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 734 406 747
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl