Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów

Oprysk na chwasty dwuliścienne

0
Oprysk na chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne atakują większość gatunków upraw. Ich niepohamowany wzrost przyczynia się do zmniejszenia ilości i jakości plonu, a także ułatwia przenoszenie się chorób i rozwój szkodników w uprawach. Skuteczną metodą zwalczania chwastów dwuliściennych jest zastosowanie odpowiednich herbicydów. Oto jak wybrać najlepszy oprysk na chwasty dwuliścienne.

Oprysk na chwasty dwuliścienne

Co to są chwasty dwuliścienne?

Chwasty dwuliścienne dosyć łatwo odróżnić od chwastów jednoliściennych, które także spotykamy na naszych polach i łąkach. Chwasty jednoliścienne we wczesnej fazie rozwoju wytwarzają tylko jeden liść. Wyglądem zaś, bardzo przypominają trawy, czy też zboża. Najczęściej spotykane chwasty jednoliścienne to miotła zbożowa, perz, owies głuchy i chwastnica jednostronna.

Chwasty dwuliścienne to z kolei rośliny, które w fazie kiełkowania wytwarzają dwa liście. Łodyga chwastów dwuliściennych może być mocno rozgałęziona, system korzeniowy najczęściej ma formę palową, choć może on także tworzyć podziemne kłącza jak np. rdest ptasi.

Przykłady chwastów dwuliściennych:

  • mak polny
  • chaber
  • przytulia czepna
  • rdest ptasi
  • rumian polny
  • gwiazdnica

Czym pryskać chwasty dwuliścienne?

Chwasty dwuliścienne występują praktycznie we wszystkich rodzajach upraw, jednak najczęściej można spotkać je w uprawach buraka cukrowego, rzepaku, kukurydzy, ale także warzyw i zbóż.

Wybierając oprysk na chwasty dwuliścienne należy wziąć pod uwagę czynniki tj.:

  • gatunek chwastów — warto wybrać mieszankę, która zwalcza kilka gatunków, w tym chwasty jednoliścienne np. Expert Met 56 WG lub Bacara TRIO. Takie kompleksowe rozwiązanie jest korzystniejsze dla naszej uprawy, gdyż każdy oprysk, czy też nawożenie są czynnikami stresogennymi dla rośliny. Dlatego trzymamy się zasady, że lepiej pryskać rzadziej, ale skuteczniej. W tym celu wybieramy opryski renomowanych firm i stosujemy się do zaleceń, które optymalizują działanie oprysku (odpowiednia dawka i wczesna faza rozwoju chwastów, właściwa wilgotność, pora dnia, temperatura, ustawienie opryskiwacza itd.)
  • rodzaj uprawy — pamiętajmy, że oprysk i sposób jego stosowania dobieramy także do rodzaju uprawy. Czyli inaczej pryskamy zboża, inaczej buraki cukrowe, inaczej rzepach czy też kukurydzę, a jeszcze inaczej warzywa.
  • odpowiedni czas — pod uwagę bierzemy zarówno fazę wzrostu rośliny (niektóre opryski możemy zastosować jeszcze przed wschodami), porę roku, ale także porę dnia i aktualną prognozę pogody. Większość z tych wytycznych znajdziemy na opakowaniach konkretnych herbicydów.
  • rodzaj preparatu — w tym wypadku do wyboru mamy m.in. preaparaty o działaniu układowym, które wnikają w głąb rośliny i wyniszczają ja od środka, opryski o przedłużonym działaniu, które pozostają na glebie nawet kilka tygodni, dzięki czemu niszczą chwasty już w fazie kiełkowania, a także mieszanki, które niszczą chwasty jedno i - dwuliścienne.
  • panujące warunki — oprysk dobieramy także pod kątem tego, jaka jest pogoda, a dokładniej wilgotność. Jeżeli od długiego czasu nie było opadów deszczu, a gleba jest bardzo wysuszona, najlepiej zastosować oprysk dolistny.

Doglebowy oprysk na chwasty dwuliścienne

Opryski doglebowe mogą być stosowane zarówno przed wysiewem roślin, a także przed ich wschodami, jak i po wschodach. Wnikają w glebę, gdzie działają głównie na nasiona i siewki chwastów, a także na kiełkujące rośliny.

Stosując herbicydy doglebowo, należy pamiętać, aby spełnić określone warunki, w jakich może zostać wykonany oprysk. W tym wypadku trzymamy się optymalnej temperatury wyszczególnionej na opakowaniu, zazwyczaj nie może być ona niższa niż 6-8°C, zaś optymalna temperatura do wykonania oprysku najczęściej mieści się w przedziale 10-25°C. Warto pamiętać także, aby nie wykonywać oprysku, przed intensywnymi opadami deszczu, gdyż oprysk może zostać zmyty w głębsze partie gleby.

Nie bez znaczenia jest także pora dnia. Zaleca się, aby był to wieczór lub bardzo wczesny ranek. Zazwyczaj panuje wtedy odpowiednia wilgotność, jednak należy mieć na uwadze także oblot pszczół.

Oprysk doglebowy na chwasty dwuliścienne sprawdzi się w przypadku chwastów wieloletnich i tych, które wysiały się już np. jesienią, gdyż zazwyczaj posiadają one mocno rozbudowany system korzeniowy, stąd niezbędne jest zastosowanie substancji, które wnikają w glebę i zostaną pobrane przez korzeń.

Dolistny oprysk na chwasty dwuliścienne

Oprysk dolistny stosuje się, gdy warunki pogodowe nie pozwalają na zastosowanie oprysków doglebowych. Wnikają one do układu rośliny poprzez liście, stąd ich działanie jest zazwyczaj dużo szybciej zauważalne, poprzez widoczne porażenie nadziemnych części chwastów.

Kiedy stosować oprysk na chwasty dwuliścienne?

Oprysk na chwasty możemy zastosować zarówno przed wschodami, jak i po wschodach roślin. Ważne, aby wykonać oprysk zgodnie z fazami wzrostu chwastów i upraw, które znajdują się na etykietach bądź kartach charakterystyki konkretnych herbicydów. Chwasty dwuliścienne zazwyczaj zwalczamy już jesienią, w przypadku upraw ozimych, oraz wiosną w przypadku pozostałych upraw. Oprysk możemy wykonać także po skoszeniu zbóż lub rzepaku.

Chwasty pryskamy:

  • w odpowiedniej fazie rozwoju — im wcześniej, tym lepiej
  • o odpowiedniej porze dnia
  • najefektywniej w temperaturze od 10 do 25°C, w innych warunkach w temperaturze nie niższej niż 5 °C i nie wyższej niż 30°C
  • optymalnie, gdy wilgotność powietrza wynosi od 60 do 80%, w innych warunkach, gdy nie jest niższa niż 40%.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 734 406 747
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl