Alakazam 500 WG 500g – insektycyd środek owadobójczy
Opis
Alakazam 500 WG 500g – insektycyd środek owadobójczy
Alakazam to środek owadobójczy w formie granulatu. Przeznaczony jest do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Wykazuje działanie systemiczne. Służy do zwalczania mszyc i mączlików.
Środek przeznaczony jest do stosowania przez użytkowników profesjonalnych przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych lub sadowniczych oraz opryskiwaczy ręcznych (w tym plecakowych).
Zalety:
Korzyści wynikające ze składu, formulacji i działania produktu:
- Fluonikamid działa dokładnie tam, gdzie najczęściej żerują mszyce - w nowo przyrastających tkankach (liście, pędy),
- Działa długo (nawet do 28 dni!):
- gwarantuje skuteczną ochronę w czasie szybkiego wzrostu (np. w czasie kwitnienia),
- idealny do ochrony wczesnowiosennej i wiosennej,
- możliwość stosowania także w późniejszych okresach wzrostu,
- ekonomiczny: jeden zabieg gwarantuje długą ochronę, - Jednym zabiegiem zwalczamy całą populację szkodnika w każdej fazie rozwoju (larwy/dorosłe osobniki),
- Możliwość wykonywania zabiegu w zróżnicowanych warunkach pogodowych - skuteczny w szerokim zakresie temperatur,
- Bezpieczny dla fauny pożytecznej, co daje dodatkowy efekt spasożytowania szkodników przez naturalnych wrogów,
- Brak potrzeby powtarzania zabiegu, jeśli po 3 godzinach od aplikacji wystąpią opady deszczu – produkt odporny na zmywanie,
- Dobra mieszalność formulacji WG - idealnie nadaje się do mieszanin zbiornikowych,
- Najtańszy z oferowanych produktów z flonikamidem o podobnym działaniu oznacza tańszy zabieg zwalczający szkodniki o takim samym spektrum działania.
Skład:
- flonikamid (związek z grupy karboksamidów) - 500 g/kg (50%).
Flonikamid to z substancja czynna z grupy modulatorów narządów chordotonalnych (wg IRAC grupa 29), która powoduje u szkodników zahamowanie syntezy lipidów.
Zwalczane:
- Mszyce,
- Mączliki,
- Bawełnica wiązowa, miodownica dębówka, miodownica modrzewiowa, mszyca brzozowa, ochojnik sosnowy, ochojnik świerkowo-modrzewiowy w uprawie siewek i sadzonek iglastych i liściastych drzew i krzewów - szkółki leśne, zalesienia, odnowienia leśne,
- Obiałka korowa, miodownica długowłosa, miodownica sosnowa, mszyca świerkowa zielona, ochojnik świerkowo-modrzewiowy, ochojnik świerkowy zielony, zdobniczka dębowa w uprawie drzew leśnych - plantacje nasienne.
Uprawy
- Pszenica ozima,
- Ziemniak,
- Jabłoń
Małoobszarowo:
- Żyto jare,
- Grusza,
- Śliwa,
- Morela,
- Kapusta brukselska,
- Kapusta głowiasta biała,
- Kapusta głowiasta czerwona,
- Aster chiński,
- Chryzantema (złocień),
- Róża,
- Szkółki buka i świerka,
- Tytoń,
- Chmiel,
- Siewki i sadzonki iglastych i liściastych drzew i krzewów - szkółki leśne, zalesienia, odnowienia leśne,
- Drzewa leśne - plantacje nasienne.
Okres prewencji i okres karencji:
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):
- Pszenica ozima, żyto jare – 28 dni,
- Ziemniak – 14 dni,
- Jabłka, gruszki, śliwki, chmiel – 21 dni,
- Morela – 21 dni,
- Kapusta głowiasta, Kapusta brukselska – 14 dni,
- Tytoń – 7 dni,
- Aster chiński, chryzantema (złocień), róża, buk, świerk, szkółki leśne, zalesienia i odnowienia leśne, plantacje nasienne drzew leśnych - nie dotyczy.
Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji):
- Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
Następstwo roślin:
Ograniczenia dotyczące następstwa roślin z uwzględnieniem możliwości wcześniejszej likwidacji plantacji traktowanej środkiem nie są wymagane.
Jak sporządzić ciecz?
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wraz z ilością środka. Napełniając opryskiwacz postępować zgodnie z instrukcją producenta opryskiwacza. W przypadku braku instrukcji odmierzoną ilość środka dodać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą ( z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową, uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy, ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza dokładnie wymieszać.
Zalecenia:
- Środek jest bezpieczny dla wielu gatunków i odmian roślin uprawnych, niemniej zaleca się przetestowanie środka na kilku wybranych roślinach każdej ze stosowanych odmian i pozostawienie na pewien czas zanim środek zostanie zastosowany na większej liczbie roślin.
- Nie jeść, nie pić ani nie palić podczas używania produktu.
- Stosować rękawice ochronne oraz odzież ochronną, zabezpieczającą przed oddziaływaniem środków ochrony roślin w trakcie przygotowywania cieczy użytkowej oraz w trakcie wykonywania zabiegu.
- Pracownik sprawdzający jakość wykonanego zabiegu powinien stosować rękawice ochronne.
- Nie zanieczyszczać wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem.
- Nie myć aparatury w pobliżu wód powierzchniowych.
- Unikać zanieczyszczania wód poprzez rowy odwadniające z gospodarstw i dróg. Unikać niezgodnego z przeznaczeniem uwalniania do środowiska.
- W celu ochrony pszczół, w czasie gdy roślina uprawna jest w fazie kwitnienia lub gdy w uprawie znajdują się kwitnące chwasty lub spadź, środek stosować po wieczornym oblocie pszczół. Podczas wykonywania zabiegu unikać znoszenia środka na sąsiadujące plantacje.
- W przypadku użycia samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza polowego:
- W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od zbiorników i cieków wodnych.
- W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od terenów nieużytkowanych rolniczo. - W przypadku użycia samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza sadowniczego:
- W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 3 m od zbiorników i cieków wodnych.
- W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 3 m od terenów nieużytkowanych rolniczo. - Chronić przed dziećmi.
- Środek ochrony roślin przechowywać:
- w miejscach lub obiektach, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania zabezpieczające przed skażeniem środowiska oraz dostępem osób trzecich,
- w oryginalnych opakowaniach, w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą,
- w temperaturze 5ºC - 25°C.
Uwaga!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.