Pontos 1l BASF środek na miotłę w pszenicy i w zbożu
Opis
Pontos (flufenacet, pikolinafen) - środek chwastobójczy do zbóż ozimych
Agrofag: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity, mak polny, przytulia czepna, samosiewy rzepaku
Pontos - środek chwastobójczy stosowany przed i powschowodo w zbożach ozimych
Jakie są korzyści z używania środka ochrony roślin do walki z chwastami Pontos?
- Do stosowania doglebowego przed wschodami i nalistnie po wschodach chwastów,
- Skutecznie zwalcza niechciane chwasty,
- Zawiera aż dwie substancje czynne: flufenacet i pikolinafen, które wzajemnie się uzupełniają, co sprawia, że POntos jest jeszcze bardziej skuteczny,
- Masz możliwość mieszania z innymi herbicydami - elastyczność,
- Niska dawka na hektar - oszczędność,
- Wygoda - środek Pontos występuje w formie koncentratu.
Pontos jest środkiem ochrony roślin wyprodukowanym przez BASF z grupy herbicydów. Występuje w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny.
Przeznaczono go do stosowania doglebowego przed wschodami i nalistnie po wschodach chwastów. Działa zarówno na chwasty jednoliścienne jak i dwuliścienne.
Środek jest przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.
Jaka jest zawartość substancji czynnych herbicydzie Pontos?
- Flufenacet (związek z grupy oksyacetamidów) - 240 g/l (20,98 %),
- Pikolinafen (związek z grupy pirydynokarboksamidów) - 100 g/l (8,74%).
Jak działa herbicyd do zbóż ozimych firmy BASF Pontos?
Jak już wiesz środek zwalczający chwasty Pontos zawiera aż dwie substancje czynne: flufenacet i pikolinafen.
Każda z tych substancji ma inny mechanizm działania, który sprawia, że substancje te wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu bez względu na to jakie gatunki chwastów by zaatakowały Twoje rośliny - nie mają szans z tą dwójką!
Substancja czynna pikolinafen jest dodatkowo nowa na rynku - zaskoczy Cię.
Pontos jest pobierany zarówno poprzez części nadziemne, jak i korzenie. Powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów.
Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-3 liści.
W warunkach suszy skuteczność przedwschodowa środka może być znacznie ograniczona w wyniku braku możliwości przedostania się substancji czynnej do systemu korzeniowego chwastów.
Na jakie chwasty działa środek ochrony roślin Pontos - przedwschodowo?
- chwasty wrażliwe: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity,
- chwasty średnio wrażliwe: mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, wyczyniec polny.
Na jakie chwasty działa środek ochrony roślin do zwalczania chwastów Pontos - powschodowo?
- chwasty wrażliwe: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, przytulia, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity,
- chwasty średnio wrażliwe: maruna bezwonna, wyczyniec polny.
Jak stosować preparat chwastobójczy Pontos?
Środek ten jest przeznaczony do stosowania doglebowo przed wschodami i nalistnie po wschodach chwastów.
W regionach, gdzie występuje odporność na herbicydy z grupy oksyacetamidów w tym na flufenacet produkt wykazuje niższą skuteczność działania.
W przypadku zastosowania maksymalnej zalecanej dawki (1,0 l/ha) wszystkie wymienione chwasty na jakie działa Pontos (zarówno wrażliwe jak i średnio wrażliwe) wykazują pełną wrażliwość na herbicyd.
Szczegółowe informacje odnośnie dawkowania i stosowania środka ochrony roślin Pontos znajdziesz w sekcji "Dawkowanie" oraz w Etykiecie środka ochrony roślin załączonej w plikach do pobrania.
W jakich uprawach można stosować środek chwastobójczy Pontos?
- Pszenica ozima,
- Pszenżyto ozime,
- Żyto ozime,
- Jęczmień ozimy.
Jaki jest okres prewencji i karencji przy używaniu herbicydu Pontos w zbożach ozimych?
Okres karencji, czyli okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej nie dotyczy preparatu Pontos. Tak samo jak okres karencji dla pasz ( okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny przeznaczone na paszę do dnia, w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami) oraz okres prewencji, czyli od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta.
Czy środek Pontos można stosować do zwalczania chwastów bez obawy o rośliny następcze?
Tak, gdyż zarówno pikolinafen, jak i flufenacet rozkładają się w glebie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu nie powodują zagrożenia dla roślin następczych.
Jakie są zalecenia przy używaniu cieczy użytkowej zrobionej za pomocą Pontos?
- Zalecane dawki środka uzależnione są od zwięzłości gleby i rodzaju zachwaszczania.
- Na glebach lżejszych stosować niższe dawki, a wyższe na glebach ciężkich, o większej zawartości próchnicy.
- Na niektórych zbożach lub odmianach zastosowanie środka może spowodować powstanie objawów fitotoksyczności, w tym odbarwień. Objawy te mają charakter przemijający i nie wpływają na plonowanie.
- Środka nie mieszać z glebą.
- Środka nie stosować:
− na glebach lekkich, piaszczystych, ubogich w próchnicę, kamienistych, a także zalanych wodą lub podatnych na zalewanie
− w przypadku siewu nasion płytszego niż 2,5 cm z uwagi na możliwość uszkodzenia roślin
− w przypadku prognozowanych silnych opadów deszczu oraz w okresach przymrozków czy mrozu. Zabieg w takich warunkach może przyczynić się do zahamowania wzrostu i pojawienia się objawów fitotoksyczności na chronionym zbożu, w tym odbarwień. Objawy te mają jednak charakter przemijający i nie powinny mieć wpływu na plonowanie
− na plantacjach w warunkach stresu, wywoływanego m in. przez wystąpienie chorób i szkodników, zalanie wodą, uprzednimi zabiegami chemicznymi lub nieodpowiednimi warunkami glebowymi, utrudniającymi kiełkowanie i wzrost. - Podczas stosowania preparatu nie dopuścić do:
− znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne, przy czym zalecana jest strefa buforowa o szerokości 1 m od sąsiednich pól uprawnych, szczególnie w okresie wschodów roślin,
− nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
Więcej informacji znajdziesz w załączonej w plikach do pobrania Etykiecie.
Dawkowanie - Pontos (flufenacet, pikolinafen) - środek chwastobójczy do zbóż ozimych
Uprawa |
Zwalczanie Agrofagu |
Jak stosować? Dawkowanie |
Kiedy stosować? |
---|---|---|---|
pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime |
fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity, mak polny, przytulia czepna, samosiewy rzepaku |
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha |
środek zastosować jesienią, od siewu do końca fazy krzewienia (BBCH 00 - 29). |
Uwaga!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.