Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów

Środki na zwalczanie owadów na roślinach

0
środki na zwalczanie owadów na roślinach

Liczne mszyce, stonka, przędziorki czy nawet ślimaki – to ich obecność jest wysoce niepożądana w naszych ogrodach, sadach czy polach. Dlatego też, by się ich pozbyć, stosujemy najczęściej środki owadobójcze. Są one nazywane bardzo często również insektycydami. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są one do zwalczania szkodników, żerujących w uprawach rolniczych, warzywniczych, sadowniczych lub w uprawach pod osłonami w formie tuneli czy szklarni. Zadaniem takich preparatów jest oczywiście zwalczanie owadów lub ograniczenie ich rozrodu, co pozwala zmniejszyć liczebność insektów i wpłynąć na jakość plonów.

Środki do zwalczania owadów na roślinach

Jak dzielimy środki owadobójcze?

Najczęściej takie środki możemy podzielić ze względu na rodzaj szkodników. W ofercie sklepów znajdziemy zatem preparaty przeznaczone do zwalczania konkretnego rodzaju szkodników lub takie, które możemy zastosować w przypadku kilku gatunków szkodzących naszym roślinom. Można więc znaleźć liczne insektycydy do zwalczania mszyc do stosowania na różnych roślinach. Środki owadobójcze tego typu mają bowiem bardzo specyficzne działanie, które pozwala pozbyć nam się mszyc, ale zarazem nie szkodząc innym owadom. Ma to oczywiście swoje dobre strony, ponieważ nie zabijamy, chociażby pszczół i innych pożytecznych owadów, ale również i złe strony, ponieważ w przypadku pojawienia się innego szkodnika poza mszycami, konieczne będzie zastosowanie kolejnego środka owadobójczego. Dlatego też w takiej sytuacji warto rozważyć zakup preparatu przeznaczonego do konkretnego rodzaju roślin, czyli np. do upraw sadowniczych, do ziemniaków, pomidorów lub kukurydzy. Mają one bowiem szersze spektrum działania i pozwalają się pozbyć kilku gatunków owadów za jednym razem.

 

Jak działają środki owadobójcze?

Wybierając środek owadobójczy, powinniśmy brać pod uwagę również sposób jego działania. Niektóre działają na owady kontaktowo, dostając się do ich organizmów poprzez okrywę. Inne z kolei są w stanie działać bezdotykowo, a oddechowo, wnikając tym samym do organizmu owada przez przetchlinkę. Mamy w asortymencie też takie środki, które działają żołądkowo. Wówczas też owad musi zjeść środek owadobójczy, by był unicestwiony. Dlatego też przed ostatecznym wyborem preparatu powinniśmy mieć świadomość, że sposób oddziaływania na owada bezpośrednio wpływa na sposób aplikacji środka oraz jego oddziaływanie na otoczenie. Środki owadobójcze, które mają działać niszcząco za pośrednictwem ich układu oddechowego, są aplikowane w formie gazu. Niestety, w ich składzie znajduje się wiele toksyn, mających szkodliwy wpływ nie tylko na owady, ale i na człowieka oraz środowisko, a ich rozpylanie musi się odbywać w ściśle określonych warunkach. Środki owadobójcze w formie stałej lub ciekłej wnikają z kolei do organizmu owadów za pośrednictwem układu pokarmowego lub kontaktowo poprzez pokrywy ciała. Takie insektycydy są znacznie bardziej bezpieczne dla ludzi i środowiska, ale ich minusem w porównaniu do poprzedników jest fakt, że owad musi „zapoznać” się uprzednio z naszą uprawą i istnieje niebezpieczeństwo, że zostanie ona najpierw uszkodzona.

 

Jaki środek owadobójczy wybrać?

W ofercie sklepu Agroapteka znajdziemy liczne środki ochrony roślin, które mają na celu ich ochronę przed licznymi szkodnikami i insektami. Poniżej postaramy się Państwu przybliżyć kilka takich produktów, które bez dwóch zdań możemy polecić:

Mospilan 20 SP

Jest to insektycyd z najszerszym zakresem zastosowań na rynku! Jako jedyny środek na polskim rynku zawiera oryginalny, japoński acetamipryd w formule SP, dzięki czemu po zastosowaniu możemy liczyć na jego skuteczne i długotrwałe działanie oraz pewną ochronę swoich upraw bez potrzeby zastosowania substancji pomocniczych.

Mospilan 20 SP swoją pozycję na rynku zawdzięcza unikatowym właściwościom i konkretnym korzyściom. Wyróżnia się on niebieskim kolorem cieczy roboczej i jako jedyny insektycyd dostępny jest w formie rozpuszczalnych woreczków. Dzięki takiej budowie zapobiegamy rozpylaniu środka podczas przygotowywania cieczy roboczej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracy i wygodę aplikacji. Badania nad środkiem prowadzone były już od 2010 roku i dowodzą one, że na tle innych tego typu środków Mospilan 20 SP charakteryzuje się najlepszym profilem bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Ponadto nie stwarza on zagrożenia podczas stosowania w okresie aktywności pszczół oraz w czasie kwitnienia roślin.

Za 125 gramowy insektycyd Mospilan 20 SP aktualnie musimy zapłacić niespełna 80 zł.

Karate Zeon 050 CS

Środek Karate Zeon 050 CS to sprawdzona ochrona przed niechcianymi intruzami na polu. Jest to insektycyd w formie zawiesiny kapsuł w cieczy do rozcieńczenia z wodą o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania szkodników gryzących i ssących w uprawie ziemniaków, rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, kukurydzy cukrowej, buraka cukrowego, cebuli, kapusty głowiastej, aronii, chmielu, lnu zwyczajnego czy konopi siewnych.

Karate Zeon 050 CS działa na roślinie powierzchniowo i przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych, sadowniczych lub opryskiwaczy ręcznych. Koszt butelki 0,25 litra wynosi aktualnie 36 zł.

Metarex M 2,5 RB

Ślimaki to bardzo trudne do wytępienia szkodniki w ogrodzie. Na szczęście w laboratoriach francuskiej firmy Liphatech po latach badań, w końcu znaleziono najlepszą substancję wabiącą ślimaki. Jest to Metarex M 2,5 RB, który zawiera ekstrakty z rzepaku, które jak się okazało, są ulubionym pokarmem szkodników.

Działanie preparatu polega na spożyciu go przez ślimaki w formie specjalnych granul. Zawierają one dwie substancje, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo jego stosowania. Pierwszą z nich jest repelent odstraszający psy i koty. Druga to gorzki Bitrex, które zapobiega przypadkowemu spożyciu środka przez dzieci. Dzięki temu obie substancje znacznie zmniejszają ryzyko przypadkowego zatrucia. Metarex M 2,5 RB może być stosowany na uprawy ziemniaków, kapusty głowiastej, kalafiora, brokuła, kapusty brukselskiej, brukwi, sałat, szpinaku czy selera naciowego. Zwalczane zostają z kolei ślimaki nagie oraz zmniejszane jest występowanie ślinika zmiennego. Koszt opakowania 250 gramów, to obecnie 17 zł.

Pirimor 500 WG

Pirimor 500 WG to środek owadobójczy, do stosowania przez użytkowników profesjonalnych. Został stworzony w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu kontaktowym, żołądkowym i gazowym. Przeznaczony jest do zwalczania mszyc, nawet tych uodpornionych na związki fosforoorganiczne. Możemy go stosować zarówno przy użyciu samobieżnych, jak i ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych oraz polowych.

Omawiany preparat już od wielu lat z powodzeniem stosowany jest w sadach jabłoniowych, uprawach kapusty głowiastej oraz zbóż. Dzięki swojemu działaniu pozwala na skuteczne zwalczanie szkodników już w temperaturze 15 stopni Celsjusza. Co więcej, Primor 500 WG jest w stanie pokonać nawet odporne formy mszyc w jabłoni, kapuście i zbożach, działając w sposób natychmiastowy, unieszkodliwiając mszyce poprzez działanie kontaktowe i gazowe. Ponadto środek na roślinie działa systematycznie, dzięki czemu efekt jest bardzo długi i skuteczny. Koszt kilogramowego opakowania preparatu wynosi 245 zł.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 734 406 747
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl